Biorąc pod uwagę, że ostatnio wymyśliłam sobie stworzenie gry, przy okazji zmusiłam się do nauczenia się grafiki wektorowej, czyli przede wszystkim jej tworzenia, ale także jak ją wykorzystać i czym się cechuje. Oczywiście biorąc pod uwagę, jakiego bloga prowadzę, nie mogłem się tym zająć nie poruszając tego tematu na Farbkach. Tak więc szykujcie się na swego rodzaju recenzję prostego artysty oraz mały spis prostych programów dla osób, które tak jak ja nigdy wcześniej nie próbowały się w grafikę wektorową.
Najpierw jednak wypadałoby odpowiedzieć na pytanie, czym jest grafika wektorowa? Słowami ciotki Wikipedii jest to "jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym."
A bardziej kolokwialnym językiem, który zrozumie większa część czytelników, grafika wektorowa wykorzystuje kształty podczas gdy grafika rastrowa (wykorzystywana przez programy do rysowania i obrabiania zdjęć) wykorzystuje siatkę pikseli. Różnice?
Dla prostego odbiorcy pewnie niewielkie, choć dla twórców całkiem spore. Grafika wektorowa nie traci jakości przy zwiększaniu rozmiarów obrazu, jednakże jest niezwykle ciężka dla komputera przy złożonych obrazach i trudniejsza w obróbce przy zaawansowanych rysunkach. Jeśli chcecie poznać moje osobiste odczucia co do grafiki wektorowej albo programy do tworzenia takowej, zapraszam do kliknięcia przycisku Czytaj więcej i rozwinięcia postu.