26.02.2021

Dobre i złe strony nielegalnego oprogramowania

Zapewne widząc tytuł możecie sobie zadawać pytanie "Jakie dobre strony może mieć nielegalne oprogramowanie??" i już Was świerzbią palce, żeby nakrzyczeć na mnie w komentarzach, dlaczego promuję piractwo. Zanim jednak się tam udacie, pragnę Was uświadomić, że piractwo jest problematyczne tylko od strony producentów, którym przeszkadza, że ludzie nie płacą setki dolarów za program, który nie wyróżnia się niczym wyjątkowo szczególnym od reszty sobie podobnych. Użytkownicy zazwyczaj nie odczuwają większej różnicy, o ile nie pobiorą oprogramowania zainfekowanego wirusem. I owszem, możecie powiedzieć, że promuję takie zachowania, bo moim zdaniem kosmiczne ceny za program to zbyteczna przesada i jest mnóstwo innych sposobów, by zarabiać na oprogramowaniu. Sama jestem zwolennikiem składania datków oraz posiadania rozsądnej ilości reklam na ekranie. Również mikropłatności czy dokupywanie dodatków jest w moich oczach dużo lepsze.

Ale dosyć już promowania mojego obrazu na świat. Jeśli uważacie inaczej i nie jesteście w stanie znieść mojej opinii, nic Was nie powstrzymuje od zamknięcia tej strony. Jeśli natomiast potraficie ją zignorować (wszak tolerancja to cnota), jak najbardziej zapraszam do dalszego czytania. Będę tu poruszać zarówno zalety, jak i wady pobierania oraz korzystania z nielegalnego oprogramowania. Żeby zobaczyć cały artykuł, zapraszam do rozwinięcia postu przyciskiem "Czytaj więcej".

Może zaczniemy od wyjaśnienia, skąd bierze się nielegalne oprogramowanie. Zazwyczaj możecie je znaleźć w formie "crack", czyli folderów z "przełamanym" zabezpieczeniem, dzięki czemu można udostępniać programy czy gry w formie zip bądź rar. Czasem dla pobrania nielegalnego oprogramowania wystarczy wypakować folder skompresowany, czasem należy wykonać więcej czynności, w zależności, co pobieracie.

Pragnę zauważyć, że pobierając w ten sposób oprogramowanie łamiecie prawo... ale nie jestem stróżem prawa, żeby Was pilnować 😊

Jakie wady i zalety wiążą się z takim sposobem pozyskiwania programów?

Jasne, pewnie pierwszym hasłem, jakie myślicie, kiedy szukacie dobrych stron cracków, jest otrzymanie płatnego oprogramowania za darmo. Unikacie też bycia wyzyskiwanym przez firmy, które specjalnie mogą się na Was uwziąć i przykładowo stwierdzić, że stare oprogramowanie kupione legalnie jest sfałszowane i macie kupić nowe, o wiele droższe. Tak, zdarzają się takie sytuacje. Nienawidzę tego.

O czym jeszcze można wspomnieć? Nie ma tak naprawdę aż tylu zalet, co wad, choć sam osobiście lubię powtarzać, że przynajmniej można nabrać doświadczenia, zanim zdecyduje się na stałe na dany program. Bo co, jeśli wydamy setki złoty, a za nic nie będziemy w stanie przyzwyczaić się do danego programu? Byłoby dosyć głupio.

Jaki jest jednak koszt pobierania cracków, na co się narażamy, nie licząc łamania prawa? Przede wszystkim - wirusy. Złośliwe oprogramowanie, które możecie przypadkiem pobrać, jeśli szukacie cracków z niepewnego źródła. Jeśli macie odrobinę rozumu, łatwo ich unikniecie, ale jeśli czujecie się zbyt pewni siebie, możecie łatwo się przeliczyć. Inną sprawą jest brak możliwości skontaktowania się z pomocą, ale od czego jest YouTube, co nie? Nie macie też co liczyć na automatyczną aktualizację, ale to już nie jest taki problem. Wystarczy poczekać, aż hackerzy zrobią swoje.


Coś krótkiego, by uświadomić mniej lub bardziej doświadczonych artystów, z czym wiąże się korzystanie z nielegalnego oprogramowania.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jesteście za czy przeciwko używania cracków? Napiszcie śmiało w komentarzach! Możecie się też podzielić pomysłami na przyszłe posty.

Chcesz się skontaktować? Nie bój się! Możesz śmiało do mnie napisać w dowolnej sprawie, korzystając z form kontaktu wypisanych TUTAJ. Bardzo chętnie odpowiem w ciągu kilku dni, w zależności od wolnego czasu. Zapraszam także do zostawiania gwiazdek, dzięki którym wiem lepiej, jakie tematy poruszać oraz w jaki sposób pisać posty, co jest niezwykle przydatne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz