13.01.2021

Jaki tablet graficzny zakupić?

Pierwszy tablet graficzny to zawsze spore przedsięwzięcie dla początkującego artysty. W końcu to nie mała suma wydana na sprzęt, który ma nam ułatwić tworzenie cyfrowych rysunków. Jednakże wraz z chęcią zakupu tabletu graficznego pojawiają się pytania: ile powinienem wydać? Czy wystarczy mi najtańszy sprzęt na rynku, czy może lepiej nazbierać na coś z wyższej półki? No i dwa najważniejsze: na jaką firmę się zdecydować? Lepszy będzie tablet z wyświetlaczem czy bez?

Na większość z tych pytań odpowiedź dostajemy dopiero po zakupie naszego upragnionego sprzętu i albo żałujemy, albo jesteśmy zadowoleni z wydanych pieniędzy, a po czasie nawet pragniemy więcej. Jak uniknąć rozczarowania? Oto kilka rad, którymi możecie się kierować podczas zakupu swojego pierwszego tabletu graficznego. Pamiętajcie tylko, żeby po zakupie dać sobie czas na przyzwyczajenie się do zupełnie innego sposobu rysowania, bo tablet graficzny, z wyświetlaczem czy bez, znacznie różni się od rysowania na kartce albo telefonie.

Cóż, najważniejsza kwestia: tablet graficzny musi być podpięty do komputera i posiadać własne oprogramowanie, by działać poprawnie. Więc jeśli nie za bardzo rozumiecie technologię, lepiej sobie odpuście dla własnego zdrowia psychicznego. Czasem o wiele lepiej zostać przy tradycyjnych sposobach - które, swoją drogą, są znacznie trudniejsze i dlatego dla tradycyjnych artystów powinno się mieć ogromne uznanie.

No dobrze, jeśli jesteście zdecydowani na zakup tabletu i nie boicie się grzebać w programie, by ustawić nacisk pióra oraz skróty klawiszowe według własnych potrzeb, macie wolną rękę do wyboru. O czym należy pamiętać? Jeśli to Wasz pierwszy tablet graficzny, każdy tablet będzie dobry. Nie warto wydawać całych tysiaków, jeśli nie wiecie, czy taka praca Wam przypasuje.

Najprawdopodobniej Waszym wyborem stanie się Wacom One za trochę mniej niż 300 zł, mały tablecik bez przycisków, podłączany na kablu. Wacom to dobra firma, a ten tablet jest idealny dla początkujących komputerowych artystów, gdyż pozwala zapoznać się z działaniem takiego sprzętu. Na droższe, bardziej rozbudowane tablety z pewnością przyjdzie czas.

Na co zdecydować się później? Jeśli myślicie, że tylko na tablecie z wyświetlaczem można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki i przez to po prostu musicie sobie taki zakupić, jesteście w błędzie. Powinniście skupić się na zupełnie innych walorach. Oto prawdziwe pytania, które powinniście sobie zadać, wybierając kolejny tablet:

  1. Ile mam miejsca w miejscu pracy? - tablety z wyświetlaczami są większe od płytkowych, a potrzebujecie miejsca zarówno na postawienie tabletu do pracy, jak i schowanie go, kiedy nie jest używany.
  2. Czy moje oczy są w stanie wytrzymać tak blisko monitora przez tak długi czas? - Wasze zdrowie jest NAJWAŻNIEJSZE i to na nim powinniście opierać swoje preferencje.
Zadajcie sobie te pytania, dokładnie przemyślcie odpowiedź i dopiero wtedy decydujcie, jaki rodzaj tabletu graficznego zamierzacie zakupić. Być może okaże się, że Wasze potrzeby są zupełnie inne niż pragnienia.

No dobra, jesteście zdecydowani na zakup, wiecie, jaki tablet graficzny zamierzacie kupić. Co dalej? Przecież jest tyle różnych firm, tyle różnych sklepów, z których można zakupić nowy, wymarzony sprzęt. Macie to szczęście, że zdążyłem już raz zrobić sobie wymianę tabletu na bardziej profesjonalny i w tej kwestii mogę zdecydowanie poradzić.

Najpopularniejszymi firmami są zdecydowanie Huion oraz Wacom, jednak jak w przypadku prawie każdej popularnej firmy ceny potrafią sięgać naprawdę wysoko. Sama posługuję się tabletem od firmy Veikk i jestem z niego zadowolony, a inni producenci to Gaomon lub Parblo

Zapewne pierwszymi sklepami, w jakich będziecie szukać, staną się MediaExpert, MediaMarkt lub RTV Euro AGD, czyli sklepy, które łatwo można znaleźć w Polsce. O ile pierwszy tablet możecie tam spokojnie zamówić, to bardziej rozbudowane modele polecam szukać na stronach internetowych, do tego zagranicznych, typu Amazon.com. Można tam zakupić tablety od oficjalnych firm, musicie tylko uważać, żeby się nie przejechać. Uważnie czytajcie opisy, recenzje oraz wypatrujcie, czy firma przesyła do Polski. Tutaj się pochwalę, że szczęśliwie wybrałam firmę z magazynami w Polsce, dzięki czemu mój Veikk dotarł szybko i bez problemów. Możecie sami wypatrywać, czy wybrany przez Was sprzęt ma taką możliwość.

Jeśli kupujecie na Amazonie, cena potrafi być dość... problematyczna. Dolary przecież mają różne kursy w zależności od dnia. Do tego zawsze wyjdzie o wiele drożej niż wygląda to dla Amerykan. Tutaj na ratunek przychodzą dni promocyjne, typu Black Friday, okolice różnych świąt i wyprzedaże. Przy odrobinie szczęścia traficie na promocję nawet do 50% (lub więcej), dzięki czemu zapłacicie o wiele mniej niż normalnie. Może nawet mniej niż za najtańszy tablet na polskim rynku?

Powodzenia w poszukiwaniu sprzętu dla siebie! Mam nadzieję, że moje rady się przydadzą i dzięki nim łatwiej będzie Wam zdecydować się na tablet.

Jakieś propozycje, pytania? Napisz śmiało w komentarzu lub skontaktuj się ze mną wedle wyboru. Jestem otwarta na rozmowy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz