16.10.2021

Trochę o komiksach i jak się za nie zabrać

Jako, że ostatnio coraz częściej próbuję się w komiksach, zarówno takich prościutkich jak i bardziej skomplikowanych, postanowiłam (także przekonana przez osoby na serwerze Discord, na który zapraszam) napisać właśnie ten post. Pragnę wytłumaczyć co nieco a pro po komiksów, a także dać porady, jak się za nie zabrać i na co należy być gotowym. Przyznaję z początku, że moje doświadczenie nie jest ogromne, ale co wiem to moje i mam zamiar się z Wami podzielić! A jeśli jesteście bardziej doświadczeni i chcielibyście podzielić się własnymi radami lub poprawić moje błędy, możecie śmiało podzielić się w komentarzach.

⋘⋙

Na co się przygotować?

Zacznijmy od samego początku. Oczywiście raczej nie trzeba mówić, że "poważny" komiks, czyli taki z cieniowaniem, dokładnymi postaciami, a także najczęściej pełnym tłem zajmuje ogromną ilość czasu. Może nawet zająć cały dzień, jeśli na jednej stronie znajduje się duża ilość paneli. Luźniejsze komiksy, z prosto narysowanymi postaciami i zazwyczaj bez tła, zajmują mniej czasu, no chyba że zdecydujecie się na dużą ilość paneli na jednym pasku.

Zmiana stylu, niechęć, brak czasu to naturalne rzeczy, które wcale nie zabraniają Wam tworzyć komiksu. Zawsze możecie dać sobie odetchnąć, zastanowić się, przemyśleć wszystko na nowo. Nic się nie stanie jeśli nie będziecie chcieli kontynuować komiksu.

Nie przejmujcie się też, jeśli nie pojawi się nikt zainteresowany Waszym komiksem. Zdarza się, nie zawsze idzie trafić w gusta innych. Ten komiks jest dla Was, nie dla innych, o czym, proszę, pamiętajcie, tak jak przy normalnym rysowaniu.

⋘⋙

Jak się przygotować?

Najlepiej zacząć od zadania sobie kilku pytań. Jaki rodzaj komiksu chcielibyśmy narysować - poważny, z cieniowaniem, tłem itd., czy prosty, bardziej rozrywkowy? Co chcielibyśmy zawrzeć w tym komiksie? Czy ma być długi czy raczej krótki?

Mogę Wam powiedzieć od razu - jeśli to Wasz pierwszy komiks, odpuście sobie wrzucanie go jako Webtoon. Do tego potrzebny jest czas, organizacja i doświadczenie. Powinniście też skupić się raczej na krótkich pracach, może do kilkunastu stron, zanim zabierzecie się za coś długości komiksów sprzedawanych w sklepach. Komiksów, tak jak samego rysowania, należy się najpierw nauczyć przed przedsięwzięciem poważnych projektów. Nie chcę Was zniechęcać, po prostu wiem, jak wyglądało to w  moim wypadku, więc ostrzegam od razu - powoli do przodu, nie rzucajcie się na głęboką wodę.

Ważne jest także, byście sobie wszystko rozplanowali. Historię, jaką zamierzacie przedstawić, gdzie będzie usytuowana, a w szczególności postaci, które chcecie wykorzystać. Lepiej jest zawczasu mieć projekt postaci, niż wymyślać ją na poczekaniu, gdyż wtedy możecie pominąć wiele ważnych kwestii. Takie rzeczy jak charakter, zachowanie, a nawet sposób mówienia, również powinny zostać zaplanowane. Ułatwi to pracę w kolejnych etapach rysowania komiksu.

Gdy macie historię ogólną warto rozplanować, co ma znajdować się na poszczególnych stronach komiksu, by łatwiej było Wam rozplanować panele. A na to właśnie powinniście poświęcić niemal tyle samo czasu co na samo rysowanie, by uniknąć nieprzyjemności.

⋘⋙

Rodzaje komiksów

Raczej nie trudno zauważyć, że rodzajów komiksów jest od groma i z powrotem. Są komiksy inspirowane prawdziwym życiem artystów, są oczywiście mangi, są komiksy profesjonalne, sprzedawane w sklepach oraz webkomiksy (webcomic) tworzone przez artystów i wystawiane w internecie. Jest ich o wiele więcej, jednak ciężko je wspomnieć w poście tak ogólnie opowiadającym o komiksach. Dlatego więc skupię się na tych rodzajach, które są dla Was najbardziej dostępne.

Proste komiksy "Slice of life"

Autor: Foxes in Love
Slice of life (z ang. "wycinek życia") to proste, krótkie komiksy przedstawiające życie artystów. Ich style są raczej minimalistyczne i charakterystyczne dla każdego artysty. Mogą być dobrym wyborem dla osób, które mają mało czasu, a chcą rysować komiksy. Nie zawsze musi być to rzeczywista historia.

Webkomiksy

Autor: wholemleko

Webcomic (z ang. "komiks w sieci") to... po prostu komiksy udostępnione w sieci. Najczęściej o webkomiksach myśli się jako o pełnych komiksach, z cieniowaniem, tłem, i tak dalej, jednak tak naprawdę wliczają się w to wszystkie komiksy publikowane w internecie. Taki webkomiksami właśnie się zajmuję, a moim najnowszym jest "Rozmowa od serca do serca" dostępna na Deviantart.

Comic strip

Autor: Jim Davis

Comic strip (z ang. "komiksowy pasek") to znacznie dłuższy prosty komiks, najczęściej z humorem i dla wywołania uśmiechu. Nie trzyma się już tak bardzo gatunku "slice of life", a właściwie raczej jest to komiks wyraźnie parodyjny, zaledwie naśladujący wycinki z życia.

⋘⋙

Myślę, że dosyć się rozpisałam... Inne aspekty komiksów mogę omówić w innych postach, a ten miał tylko Was zapoznać najbardziej ogólnie z tematem. Jasne, sprawy komiksowe to temat głęboki jak morze i sporo można o nim pisać, ale przecież nie umieszczę tego w jednym poście, prawda? W następnym poście dotyczącym komiksów postaram się podać rady dotyczące tworzenia komiksów, takie jak rozmieszczanie paneli czy na czym najbardziej się skupić. Może zabiorę się też za bardziej teoretyczne podejście oraz osobiste polecajki w temacie tworzenia komiksów.

Zostawiajcie śmiało komentarze z Waszymi przemyśleniami na temat komiksów oraz propozycjami na kolejne posty. Możemy także podyskutować o losowych tematach, możecie traktować te komentarze jak komentarze na YouTube. 😉

Zapraszam Was do obserwowania na Twitterze, dołączenia do serwera Discord, gdzie możemy pogadać w prawdziwym czasie, a także odbywają się streamy z rysowania. Także możecie mi pomóc w rozwijaniu blogaska i szerzeniu zasięgów, zamawiając coś u mnie przez Ko-fi albo na Cenniku. Osobiście wolę Ko-fi, ale zdaję sobie sprawę z różnic cenowych. Echo po prostu chce jeść...

Trzymajcie się kochani cieplutko i rozwijajcie swoje pasje bez strachu o zdanie innych! Bo tu się liczy Wasze samopoczucie i wolność, i nie ważcie się o tym zapominać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz