No cóż, koniec tego leżakowania, pora wziąć się do roboty! Przez jakiś czas miałam mało czasu i motywacji do pisania postów na Farbki, jednak wracam! w chwale i z tematem dość prostym. Dlaczego prostym? Będę porównywać łatwe do rozpoznania różnice w stylach, które każdy z nas od razu zauważy, a do tego podam, jak można w łatwy i szybki sposób poprawić własny styl, jeśli czujesz, że coś Ci w nim nie do końca pasuje.
A dopóki jesteście jeszcze na początku, zachęcam do zajrzenia na stronę na Facebooku oraz do wesprzenia mnie tym śmiesznym zaokrąglonym przyciskiem w lewym dolnym rogu ekranu. Nie pomoże rozwinąć Wam stylu, ale pomoże mi w dalszym prowadzeniu tego bloga, pomimo braku jakiejś większej aktywności poza kilkoma wyświetleniami w dzień opublikowania postu.
A teraz wróćmy do naszego głównego tematu, którym są różnice wśród styli. Jest ich oczywiście sporo, są niczym pismo ręki oraz głos z gardła, różne różnorakie i choć zdarzają się identyczne, to nigdy nie są takie same. Tym razem skupimy się na najprostszych zagadnieniach, które mogę poruszyć bez wykorzystywania rysunków znajomych czy z Internetu. Zapowiadam, że jest to pierwszy post z tej tematyki, gdyż o stylach można gadać a gadać, no i nie wiem, co będzie następne ☺. Całość postu możecie przeczytać, klikając "Czytaj więcej".
⋘⋙
Lineart
Lineart (liniowiec, linie) to pierwsza rzecz, jaką zapewne należy wymienić. Często rzuca się w oczy, może być tym czymś, co zmieni Wasze rysunki na lepsze. Rodzajów lineart'ów jest mnóstwo, a te widoczne na powyższym obrazie to zaledwie malusieńka cząstka tego, co można wykorzystać.
Wyjaśniając: lineart prosty to taki, gdzie wszystkie linie są tej samej grubości, nie występują ostre zakończenia. Lineart ten jest najczęstrzy w kreskówkach (szczególnie tych nowych), a grubość linii albo nie zmienia się wcale, albo istnieje tylko kilka określonych, niezmiennych grubości. Lineart kolorowy to po prostu lineart pokolorowany na ciemniejszy odcień niż jest postać. Możecie się z tym spotkać przykładowo w My Little Pony. Lineart dynamiczny (a w tym przypadku również z teksturą) to lineart, gdzie niemal każda linia jest innej długości i mają ostre zakończenia. Istnieje możliwość zrobienia podwójnego lineart'u, jednak on jest typowo do rysunków, a także lineart'u z teksturą, tak jak staram się robić ja od jakiegoś czasu. Ostrzegam tylko, jaką teksturę wybieracie, bo niektóre mogą utrudnić proces kolorowania.
To, co pokazałam i wyjaśniłam, to sposób lineartów, z jakimi spotykam się najczęściej. Oczywiście można je łączyć (np. dynamiczny i kolorowy), a kombinując z lineart'em jesteście w stanie znacznie podnieść jakość Waszych obrazów. To, z czym pójdziecie, zależy wyłącznie od Was, pamiętajcie o tym!
⋘⋙
Cieniowanie
Cieniowanie to ciężka sprawa, niełatwo jest się go nauczyć, szczególnie z ilością krytyki, jaka nierzadko spada akurat na tą część obrazka. Najczęstszymi radami, jakie słyszałem, są "nie cieniuj czarnym" i "nie cieniuj airbrushem". A wiecie, co ja Wam powiem? Wszystko zależy od stylu i kolorów.
Jasne, tak jak widać na obrazie wyżej kolorowe cieniowanie nadaje życia postaci. Ale w niektórych przypadkach czarny (bądź szary) nadaje się jednak bardziej i nawet ja to przyznam. Znam nawet świetną artystkę i animatorkę, która używa właśnie szarych cieni w swojej animacji (pewnie dorzucę ją w którymś z postów o stylach). A co do airbrusha - nie samo jego wykorzystanie jest informacją o słabych umiejętnościach artysty, ale rozmieszczenie. Odkąd zmieniłam styl na bardziej dynamiczny, używam właśnie airbrusha do wykonywania miękkich cieni i jak dotąd podoba mi się wspaniale. Muszę tylko pamiętać, skąd pada światło.
W jaki sposób robić cieniowanie jest już bardziej skomplikowaną sprawą, którą naruszę w kolejnym podrozdziale osobno. Osobiście jednak polecam najpierw odnaleźć idealne dla siebie kolory do cieniowania. I pamiętajcie o używaniu efektów warstwy, zazwyczaj "Multiply" działa najlepiej.
⋘⋙
Rodzaje cieniowania
Chodzi tu o sposób, w jaki nakładany jest cień na obrazek. Gdy rysujecie w realistyczny sposób nie macie innego sposobu jak naśladować realistyczne oświetlenie, jednak jeśli kierujecie się bardziej w kreskówkowy - czy nawet semirealistyczny - styl, cień ma duże znaczenie.
Określeniem delikatne nazwałam cieniowanie tzw. airbrushem bądź wygładzanie krawędzi cienia po nałożeniu go (np. mieszaniem Gaussa). Ostre to cienioświatła zrobione zwykłym pędzlem bez żadnego wygładzania, a z kolei mieszane to po prostu cieniowanie, gdzie wykorzystane są oba poprzednie sposoby jednocześnie. Można z tym kombinować na różne sposoby, mniej delikatnych cieni bądź ostre cienie tylko w konkretnych miejscach, zależy od tego, co podoba się Wam najbardziej. Można też wykorzystywać różne kolory przy obu rodzajach cieni, całkiem ciekawie to potrafi wyglądać (próbowałem).
Sposób cieniowania potrafi zmienić naprawdę wiele w Waszym stylu, więc śmiało potrenujcie sobie, popróbujcie różne sposoby niczym dziecko zabawki. Możecie się zdziwić, jak bardzo zmienią się Wasze rysunki!
⋘⋙
Kolorowanie
Już kiedyś naruszyłam temat kolorowania w jednym ze swoich postów, tłumacząc znaczenie dobierania kolorów. Istnieją jednak różne sposoby kolorowania i wbrew pozorom styl stylowi nierówny. Niektórzy wybierają ciemne, wyblakłe kolory, inni jaskrawe, żywe, rzucające się w oczy, a są też tacy ograniczający się do czterech kolorów we wszystkich swoich rysunkach - a i tak wygląda to niesamowicie.
To, co widzicie na obrazku, to trzy sposoby kolorowania, jakie byłem w stanie wykorzystać u siebie. Zwykły styl to mój codzienny styl, staram się unikać jaskrawych kolorów oraz pod żadnym warunkiem nie nakładać czarno-białych kolorów. Zabarwione kolory na zwykłym, białym tle mają zabarwiony kolor, jakby nie do końca były dobrymi kolorami, jednak postawione na odpowiednim tle powstaje iluzja, dzięki której wydają się odpowiednie. Z kolei delikatne barwy to często pastele, które często są wybierane przy raczej wesołych i komicznych rysunkach. Możecie zauważyć, że dodałem białą linię symbolizującą światło. To ciekawy dodatek w przypadku delikatnych kolorów.
Niełatwo jest wybrać swój sposób kolorowania bez próbowania, więc... no cóż... wiecie, co macie robić.
⋘⋙
A jak zmienić swój styl? No cóż... Kombinować, eksperymentować, wykorzystywać różne sposoby do robienia poszczególnych części rysunku, a inspirować możecie się tym postem! Samo rysowanie dzień w dzień w niczym nie pomoże, pamiętajcie o tym. Powodzenia w rozwijaniu się!
Zostawcie gwiazdki jako znak swojej bytności, dzięki nim wiem, jak dużo osób czyta posty do końca. No i znam Wasze zdanie na temat jakości postów. Również wspieranie jest bardzo ważne, a możecie to zrobić zamawiając coś u mnie bądź klikając ten żółty, okrągły przycisk w lewym dolnym narożniku strony.
Każdą nowinę i nowe posty będziecie znali po zaobserwowaniu strony na Facebooku, do czego także serdecznie zachęcam, szczególnie że będą się tam działy transmisje na żywo z rysowania (a może nawet więcej, kto wie?).
Jakiekolwiek pytania, jakie Was gnębią, możecie zadać w komentarzach do tego postu lub skontaktować się ze mną prywatnie. Z chęcią odpowiem, jak potrafię, mogę nawet dać indywidualne rady, bo i tak ruch na Farbkach jest raczej niewielki... Trzymajcie się ciepło i jeszcze raz powodzenia w rozwijaniu swojej pasji ;) .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz